Łemkowszczyzna
"Kraina ciszy oraz drewnianych cerkwi"

Wycieczka - Wschód is good!

7-8 września 2017 Grupa 35 osób

 

W zasadzie prawie nieznana szerszemu ogółowi, przepiękna kraina, leżąca pomiędzy Krynicą a Bieszczadami oraz Gorlicami, a słowackim Preszowem.

 

Od ponad tysiąca lat zamieszkiwana przez Łemków, którzy stanowią jedną

z polskich mniejszości etnicznych. Jedną z kilku, ale moim zdaniem (i nie tylko moim) najciekawszą. W ich życiu bowiem, jak w soczewce, skupiają się te wszystkie elementy, których tak często poszukujemy wyjeżdżając za wschodnią granicę. Mają bowiem Łemkowie swój własny język, a od czasów Świętych Cyryla i Metodego (apostołów Słowian działających w IX wieku) swoje własne pismo i niezmienną do dziś dnia liturgię, sprawowaną

w przepięknych drewnianych cerkwiach. Jeśli dodamy do tego fascynujące zwyczaje i obyczaje; pyszną, prostą i zupełnie inną niż nasza kuchnię; oryginalny, żywy folklor, którym żyją na co dzień, bo absolutnie nie od święta; to są to jak się wydaje powody wystarczające, by chcieć to wszystko zobaczyć. A koniecznie trzeba jeszcze dodać: piękno przyrody niewysokich gór; malownicze, nasycone cerkiewkami doliny; zupełnie unikatowe nieistniejące już wsie łemkowskie. Na koniec zaś, zostawiłem to co najważniejsze, choć tak trudno dające się ująć w słowa i próby opisu, czyli magię tych terenów. Potwierdzają to wszyscy, którzy spędzili tam choć parę chwil. Spróbujcie więc i Wy, przeżyć ją i zobaczyć.

 

DZIEŃ 1 – objazd szlakiem łemkowskich cerkwi: 8:15 zbiórka przy IV LO, 8:30 wyjazd. Gorlice – zwiedzanie katedry prawosławnej, łemkowskiej diecezji Przemysko-Gorlickiej z relikwiami św. Maksyma - jedynego łemkowskiego świętego. Sękowa - drewniany kościół św. Filipa i św. Jakuba z XVI w., znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Bartne – miejsce urodzin sławnego kompozytora Dymitra Bortniańskiego. Zobaczymy też grekokatolicką cerkiew-muzeum oraz cerkiew prawosławną, obydwie p.w. śśw. Kosmy i Damiana. Magura Małastowska – bacówka – przerwa kawowa. Magura Małastowska – niezwykłej urody cmentarz czasów I w.ś. Gładyszów – kościół katolicki a jednocześnie cerkiew grekokatolicka p.w. Archanioła Michała, cerkiew prawosławna p.w. Jana Chrzciciela, ośrodek miłosierdzia ELEOS. Gładyszów – kolacja, ognisko, nocleg.

 

DZIEŃ 2 – piesza wędrówka szlakiem nieistniejących wsi łemkowskich: Śniadanie. Żdynia – cerkiew Opieki Bogurodzicy. Żdynia – corocznej miejsce łemkowskiej watry oraz cerkiew Opieki Bogarodzicy. Radocyna, Lipna, Długie – nieistniejące wsie łemkowskie. Odwiedzimy znajdujące się w przepięknych widokowo i przyrodniczo miejscach, pozostałości (cerkwiska, cmentarze, przydomowe krzyże oraz resztki domostw) tychże wsi. Radocyna – obiad

w plenerze. Klimkówka – zapora. Powrót do Tarnowa w godzinach późno-popołudniowych. Organizator wyjazdu zapewnia: transport, nocleg, ubezpieczenie.

 

Koszt wyjazdu 60 zł (kolacja, ognisko, śniadanie, obiad + muzeum łemkowskie w Bartnem).

 

Ważne: wyjazd wyłącznie dla osób sprawnych fizycznie!

01 sierpnia 2017

 

Nasi partnerzy:

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Pakiet Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.